Kolonoskopi işlemi nasıl yapılır?

Kolonoskopi nedir?

Kolonoskopi, kalın bağırsak denilen anüsten başlayıp ince bağırsağa devam eden yaklaşık 1,5-2m'lik bağırsak kısmının video-endoskop denilen hortum şeklindeki cihazla incelenmesidir.
 

Kolonoskopi hangi durumlarda yapılır?

  • Hiç şikayeti olmayan bayan ve baylarda 50 yaşından sonra tarama amaçlı yapılabilir.
  • Daha önce yaptırdığı kolonoskopide polip bulunan hastalarda tekrarı 2-3 yılda bir yapılmaktadır.
  • Son dönemlerde dışkılama alışkanlığında değişiklik olması ( tekrarlayan ishal ya da kabızlık) durumlarında
  • Dışkıda kan görülmesi durumunda
  • Uzun süren kanlı ya da kansız ishallerde
  • Gaitada gizli kan pozitifliği ve gastraskopide bu durumu açıklayacak bir durum ortaya konamaması durumunda
  • Menopoz sonrası kadınlarda ve her yaş erkeklerde demir eksikliği anemisi tespitinde
  • İzah edilemeyen karın ağrısı ve anormal kan testlerinin varlığında doktorunuz uygun görürse kolonoskopi işlemi yapılabilir.

Kolonoskopi öncesi hazırlık nasıl yapılır?

Kolonoskopi işleminin sağlıklı yapılabilmesi için kalın bağırsak içinin boş ve temiz olması gerekmektedir. bunu sağlamak için işlemden 48 saat önce sadece sıvı gıdalar alınması ve bol sıvılı gıdalar tüketilmesi istenir. İşlemden bir gün önce saat 12.00 ve 18.00 de bağırsak temizleyici şuruplar, işlemden önceki gece ve işlem sabahı makattan lavman kullanılması gereklidir. İşlem esnasında yapılacak müdahaleler nedeniyle işlemden 5-7 gün önce aspirin, dispril, coraspin, heparin, coumadine gibi kan sulandırıcı ilaçları kesilir.İşlem günü sakıncası yoksa kullandığı tüm ilaçlar alınmaz. Ayrıca önceden geçirilmiş kalp kapak hastalığınız ve kullandığınız kalp pili varsa bunu işlemden önce doktorunuza bildiriniz.

 

Kolonoskopi işlemi nasıl yapılır?

Hastaya işlemden  önce damar yoluyla ağrı kesici ve sadatif ilaçlar verilir. Hasta sol yanına doğru yatırılır. Kolonoskopi aleti anüsten girerek tüm kolon ve ince bağırsağın son kısmına bakılarak işlem tamamlanır. Bu arada gerekli görülen yerlerden biopsi alınır. İşlem sırasında karşılaşılan polip, anormal lezyon ve küçük boyutlu tümöral kitleler çıkarılır, bu işlemler ağrısızdır.

 

Kolonoskopi işleminin riskleri nelerdir?

Kolonoskopi işlemi esnasında bağırsak delinmesi (2/10000) ve parça alımı sonrası kanama(1/1000) gibi riskleri mevcuttur. İşlem sonrası alt karın bölgesinde bağırsaklara hava verilmesine bağlı şişkinlik ve ağrı şikayeti olması normaldir, hasta gazını çıkarınca şikayeti de kaybolur. 

Haberler

DİLEK VE ÖNERİLERİNİZ, BİZİM İÇİN ÖNEMLİDİR !
FORMA GİDİN
Tc Sağlık Bakanlığı Dumansız Hava Sahası Saglıkla Buluşma Noktası Sabim ALO 184 ALO 113 Ulakbim İlacım TMO Bimer ALO 150 ALO 191 E-Öğrenme E-Nabız E-Devlet Web Uygulamaları Bilgi Edinme ÇSGB Elektironik Belge Doğrulama Sistemi Konferans Salonu e-posta Evde Sağlık Yönetim Sistemi Giriş Evde Sağlık